Cmentarz Hutniczy w Gliwicach
Dokumentacja – Promocja

Der Hüttenfriedhof in Gleiwitz

Dokumentation – Werbung

 

Dokumenty archiw.

Archivdokumente

 


Zbiory
Sammlungen

  Wzorniki
 Musterbücher

 

Promocja
Werbung

  Znaleziska
 Gefunden

   

Wydawnictwa

Verlage

Film

Film

Prezentacje

Präsentationen

Współpraca

Zusammenarbeit

 

 

ZWIASTUN

 

Pierwszy zarys scenariusza powstał już w 2017 roku. Widzowie mieli się poruszać główną aleją. Narrator przez głośnik czytałby stosowne teksty, a w przerwach płynęłyby dźwięki dzwonów, stare kościelne pieśni, różnojęzyczny gwar itp. Po obu stronach miały się kolejno ukazywać postacie „bohaterów”. Rozmawialiśmy o rodzaju „czarnego teatru”, o tiulowych ekranach, na których miały być wyświetlane „ruchome obrazy”, o dymiarkach, lampkach solarnych, ledach i mnóstwie innych efektów. Niestety na rozmowach się skończyło.

I wtedy ktoś przypomniał o panu Aleksandrze Smolińskim, z którym poznaliśmy się już wcześniej, przy okazji „Misteriów Nepomuckich” w 2009 roku. To był strzał w dziesiątkę !!! Za panem Aleksandrem stał prowadzony przez niego Teatr Magazyn oraz cały sztab ludzi z zapleczem technicznym MDK-u.

Główny zamysł scenariusza – czyli oparcie się wyłącznie na oryginalnych tekstach – pozostał bez zmian. Wykorzystałam artykuły prasowe, pisma urzędowe, nekrologi itp. Zasadnicza różnica polegała na rezygnacji z widowiska „na żywo” i zastąpieniu go filmem. Trochę szkoda było widowiska, ale takie plusy jak uniezależnienie się od pogody, możliwość wykorzystania plenerów i nagranie jako trwały zapis przedsięwzięcia – przeważyły.

Skoro już o plenerach mowa. Nie mogło się obyć bez starej Huty – czyli dzisiejszego GZUT-u. Dzięki życzliwości p. prezes Magdaleny Mokrzyckiej otrzymaliśmy zgodę na kręcenie w hali modeli i przestrzeni pomiędzy budynkami. Już na miejscu ekipa nie mogła się powstrzymać i „wtargnęła” do jednej z pustych w niedzielę hal. Patrząc na jak wspaniałe światło trafili w tej hali łatwo zrozumieć determinację i niesubordynację.

 
 
   

Willa Caro. Przychylność dyrektora Grzegorza Krawczyka i cierpliwość personelu muzeum pozwoliły na nakręcenie bardzo wielu scen. Hall, narożny salon i gabinet oraz otoczenie odegrały kilka różnorodnych ról.

   

hall willi mieszkalnej

hall – siedziba dowódcy
 

hall – kantor biurowy
 
   
   

biurko od prawej – gabinet dyrektora Huty, miejsce konsultacji technicznych
   

biurko od lewej – punkt dowódcy wojsk rozjemczych :)
   
   

wejście do urzędu
   
   

I oczywiście Cmentarz Hutniczy.

   

Uzupełnieniem były fragmenty filmów nagranych dużo wcześniej, kiedy pomysł dopiero kiełkował. Proces odlewania – podczas nocnej wizyty w GZUT-cie (umożliwił to nam p. Jerzy Trzoska), przemarsz braci hutniczej (Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi) i Regimentu von Lattorff z Koźla podczas Święta Mostu i Żeliwa w Ozimku, na które wybraliśmy się w 2018 roku. Specjalnie dla nas uformowali się w trójki, tak jak to było w opisie pogrzebu grafa von Einsiedel.

   
   
   

W maju 2019 roku pojechaliśmy do Pszczyny, na piknik historyczny Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. Wprawdzie nakręcone tam filmy w efekcie się nie przydały, ale za to zawarliśmy nieocenioną znajomość z członkinią „Krynoliny” p. Justyną Domżalską-Mańka, dzięki wiedzy której kostiumy w filmie odpowiadały prawdzie historycznej.

   
 

Główne zdjęcia – czyli sceny aktorskie w plenerach – nakręcił p. Tadeusz Połomski. Przeprowadził też casting wśród kur, do jakże ważnej roli w filmie :) On również zmontował całość filmu.

 
 
 

Oprócz części ruchomej ważną rolę odgrywały zdjęcia archiwalne. Ich źródła i ofiarodawców wymieniam w stopce”. Pojawiły się nie tylko w postaci przebitek, część z nich zebrałam w album przy okazji upamiętniając atelier Wilhelma Beermanna, a z fotografii urzędników skomponowałam pamiątkowe tableau.

 
 
 

Muzyka – w zasadzie stanowiła neutralne tło, ale była jedna perełka. Wg historyka p. Jacka Schmidta, na jednej z płycin nagrobka Johna Baildona umieszczono słowa psalmu z 1640 roku „Gott ist und bleibt getreu”. Muzykę tego psalmu skomponował Johann Sebastian Bach. Maciek Porański znalazł Kancjonał, w którym był zapis nutowy i tekst polski z 1840 roku. Specjalnie na potrzeby filmu psalm pięknie odśpiewała p. Anna Wolak przy akompaniamencie Jakuba Turkiewicza.

Profesjonalne nagranie dźwięku możliwe było dzięki studiu nagrań w MDK z profesjonalistą p. Grzegorzem Gutowskim.

 
 
 

Kostiumy – planując wstępnie widowisko nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w tamtych czasach moda zmieniała się może nie tak prędko jak dziś, ale szybciej niż nam się wydawało. P. Justyna sięgnęła do swoich przebogatych zasobów i nie tylko sama wystąpiła w stosownych kreacjach, ale ubrała również inne aktorki.

 
 
 

Z kostiumów dla panów największy problem stanowił mundur francuskiego żołnierza z okresu plebiscytu. Ostatecznie wypożyczyliśmy go aż z Poznania za duże pieniądze.

 
 

Scenografia i rekwizyty – Różne, różniste. Przynoszone z domu, pożyczane, wykonywane, kupowane.

   

   

 

I nadszedł TEN dzień :) Pogoda szczęśliwie dopisała, a frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Na „Metamorfozach” spoczął obowiązek zadbania o porządek na cmentarzu. Pola z zachowanymi grobami zostały ogrodzone taśmą, żeby widzowie po ciemku po nich nie deptali.

Żeby w prezentacji pozostało coś z widowiska, p. Aleksander postanowił, że aktorzy w strojach (z własnym oświetleniem) „zejdą” z ekranu i będą się przechadzać wśród widzów.

 
 
 
 

 

 

Pomysł i koordynacja: Małgorzata Malanowicz

Zdjęcia i montaż: Tadeusz Połomski (Pracownia filmowa MDK w Gliwicach)
Filmy: Jerzy Olejnik, Marek Pęczak
Dźwięk: Grzegorz Gutowski (Edukacyjne Studio Nagrań MDK w Gliwicach)
Reżyseria, scenopis: Oskar Stramek (Teatr Magazyn MDK w Gliwicach)
Opieka artystyczna, II reżyser: Aleksander Smoliński (Teatr Magazyn MDK w Gliwicach)
Kostiumy: Justyna Domżalska-Mańka, Katarzyna Kusiek
Muzyka – psalm: Jakub Turkiewicz na organach kościoła pw. św. Antoniego, śpiew Anna Wolak (Koło wokalne MDK w Gliwicach)
Obsada: Justyna Domżalska-Mańka, Robert Golda, Mikołaj Kociołek, Michał Kulasek, Katarzyna Kusiek, Łukasz Magiera, Władysław Mańka, Agnieszka Pajączek, Aleksander Smoliński, Oskar Stramek, Hanna Szczęsna-Kozik (głos), Jeremiasz Szyp, Wiktoria Trusz, Julia Walczak, Alicja Zatorska


Źródła zdjęć archiwalnych:
Archiwum Państwowe w Katowicach, Oddział w Gliwicach
Muzeum w Gliwicach
Muzeum w Chorzowie
Śląska Biblioteka Cyfrowa
Gleiwitzer Heimatblatt
Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi
zbiory prywatne: p. Stanisław Czerwień, p. Bogdan Zając, archiwa rodzin Dowerg i Jüngst


Autorzy zdjęć współczesnych:
Ewa Hordyniak, Małgorzata Malanowicz, Jerzy Olejnik, Marek Pęczak, Kamil Widuch „Gruba Klisza”